Kahvaltı

Yöremizin doğal kaynaklarından temin edilmiş ürünlerimizden oluşan Köy Kahvaltımız size yepyeni bir kahvaltı alternatifi olacak. Sıcacık, taptaze lavaş ekmeği eşliğinde, tatlısından tuzlusuna, yumurta çeşitlerinden közlenmiş biberine kadar bol çeşitli bir kahvaltıyı sevdiklerinizle paylaşma imkanı sunuyoruz. Ulupınarın buz gibi serin havasında, Yörük köşklerinde yapacağınız bu kahvaltıyı ömür boyu unutamayacaksınız.

Salatalar

Salatalar, iştah açmak amacıyla, yemekle birlikte yenilmek üzere, genellikle pişirilmeden, taze sebzelerden hazırlanan, vitamin açısından çok zengin yardımcı yemeklerdir.

Soğuk Mezeler

Sofralarda küçük porsiyonlarla sunulan, lezzetli başlangıçlar şeklinde tanımlanan ancak bir kaç kelimelik bir tanımdan daha fazlasını hak eden meze mutfakların vazgeçilmezidir.

Balık

İnsan sağlığı açısından son derece önemli faydaları olan deniz ürünlerinin her biri adeta birer sağlık deposudur.

Izgara ve Et Çesitleri

Başlıca protein kaynağımız olan et, beslenme kaynaklarımızın temel yapı taşlarından biridir.

Türk Mutfagı

Türk mutfağı, Türkiye'nin ulusal mutfağıdır. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı hem Balkan ve Orta Doğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir.

Tatlılar

Tatlı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra yenilen yemek türüdür.

Alkollü içecekler

İçki ya da alkollü içecek, alkol içeren bir içecektir. Bira, şarap ve likörler; dünyada yaygın olarak tüketilen içkilerdendir.

Alkolsüz içecekler

Serinlemek için tercih edilen gıdaların başında kola, gazoz, aromalı doğal mineralli içecek (aromalı maden suyu) gibi alkolsüz içecekler geliyor.